V tomto období je dobré vyhýbať sa miestam so zvýšeným výskytom osôb. Väčšinou sa jedná o uzavreté a málo vetrané priestory, napríklad dopravné prostriedky, zastávky mestskej hromadnej dopravy, kancelárie a úrady. Ich návšteva neznamená automaticky chorobu, zvyšuje sa tým však pravdepodobnosť, že si domov niečo „odnesieme“. To isté platí o materských škôlkach a detských skupinách, kde sa dá šíreniu respiračných chorôb zabrániť len veľmi ťažko.
Aké ochorenia sa radia do respiračných chorôb?
- Ochorenie horných dýchacích ciest – nádcha, zápal nosohltana, zápal mandlí a zápal hrtana
- Ochorenie dolných dýchacích ciest – zápal priedušnice, akútny zápal priedušiek alebo zápal pľúc
Prevencia a jej význam:
Základom je pravidelné vetranie. Kvapôčky sa prievanom rozptýlia do prostredia a nemajú možnosť uchytiť sa v dýchacích cestách. Účinné je tiež pravidelné umývanie rúk, obzvlášť po ceste autobusom alebo odomykaní niekoľkých dverí v spoločných priestoroch. Pri nádche je hygienickejšie používanie jednorazových papierových vreckoviek, ktoré po použití vyhodíme.
Lekári odporúčajú zaradiť do jedálnička kvalitnú stravu bohatú na vitamíny a minerály, nevyhýbať sa ovociu a zelenine, čo je rozhodujúce najmä u detí. V neposlednom rade sa dobre obliekajte a nepodceňujte poveternostné vplyvy.
Tipy na posilnenie imunity:
- Doplňte jedálniček o potraviny bohaté na vitamíny C, D, selén a zinok (kyslá zelenina, červená repa, ryby, chudé mäso, vajcia, hlúbová zelenina a strukoviny)
- Spite minimálne 6-8 hodín v kuse (menšie deti aspoň 10 hodín denne)
- Doma pravidelne vetrajte a častejšie si umývajte ruky
- Praktizujte otužovanie či saunovanie
- Choďte na prechádzky, a to za každého počasia
- Udržujte si dobrú náladu, vyhýbajte sa stresu
- Čistite a ionizujte vzduch, s tým pomôže kvalitná čistička vzduchu Ionic-CARE